Kloknerova 2249/9 Praha 4 148 00 Česká Republika
+420 261 385 434

Případové studie

NETWORK MANAGEMENT

PŘÍPADOVÁ STUDIE

Grandhotel Pupp

Komplexní řešení pro poskytování internetu v Grandhotel Pupp*****
v Karlových Varech

Grandhotel Pupp je již po tři staletí tradičním symbolem Karlových Varů, sídlem komfortu a prvotřídních služeb pro hosty z celého světa. Během své existence prochází neustálým vývojem, který si vyžaduje zavádění soudobých moderních technologií. Poslední investicí v tomto směru bylo zavedení vysokorychlostního internetu do všech 228 pokojů a 11 konferenčních místností. Současně mohou hosté využívat služeb WiFi internetu ve všech saloncích. Vždyť potřebu zkontrolovat si svou mailovou schránku má v dnešní době takřka každý host.

 

 

Vyjádření

„Bez internetového připojení se neobejde ani žádná menší či větší firemní akce. Důležitý je proto výběr dodavatele, který musí být schopen zajistit komplexní internetové služby.”
JUDr. Roman Hrabal, náměstek generální ředitelky hotelu Pupp
***
„Nechtěli jsme improvizovat, a proto jsme si vybrali výrobky ZyXEL”
Ing. Kurt Singer, ředitel SICONET a.s.

Výzvy

Na začátku byla potřeba propojit pokoje přístupem na internet. Hotel doposud využíval telefonní linku ADSL, na kterou se dalo připojit pouze v hotelovém lobby prostřednictvím dvou vyhrazených počítačů. Vedení hotelu se rozhodlo, že rozšíří služby internetového připojení a požadovalo zabezpečený přístup k internetu na všech pokojích i ve všech veřejných prostorách. Základním požadavkem bylo, aby realizace probíhala za plného provozu bez omezení služeb. Objekt má svoji historii, a tak nebylo možné sekání do zdí či nevzhledné použití instalačních lišt za účelem natažení strukturované kabeláže. Proto se citlivě využily stávající telefonní linky, na které se implementovala xDSL (ADSL) technologie, a to bez omezení funkčnosti telefonních linek. Jedná se o technologickou nadstavbu –
k hlasové funkci se přidá datová (internet), stejně jako u běžné domácí telefonní linky, kde můžete současně využívat telefon i internet. Nebyly tedy nutné žádné „špinavé“ instalační práce, žádné investice do nové kabeláže a žádná omezení provozu.

Realizace

Zakázku realizovala firma SICONET, která se zabývá službami v IT. Fyzická realizace trvala týden a v plné sezoně. To vše za ostrého provozu a bez omezení služeb hotelu. SICONET si vybral zařízení ZyXEL z kategorie Hotel solutions, což je portfolio speciálních produktů pro hotely, které v sobě integruje technologie Ethernet (strukturovaná kabeláž Cat5), WiFi (bezdrátová technologie) a xDSL (telefonní kabeláž Cat3). Jedná se o koncepční řešení, které je vhodné od privátních až po opravdu velké hotely, jako je Pupp.

SICONET v rámci zakázky spolupracoval s firmou Belltech z Karlových Varů, která se podílela na přípravě kabeláže jako subdodavatel. ZyXEL dodal veškeré technologie včetně billingu (účtovací systém).

SICONET se rozhodl využít vysokorychlostní internetové připojení od společnosti Telefonica O2. Pro zvýšení bezpečnosti připojení zvolil Firewall ZyWALL 1050, který umožňuje pomocí VLAN (virtual LAN) fyzicky oddělit jednotlivé části hotelu. Hosté tak mají sdílenou kapacitu, ale nedostanou se do vnitřní sítě hotelu. Obě části jsou tak z hlediska bezpečnosti virtuálně odděleny.

O správu jednotlivých internetových účtů a účtování poplatků se stará zařízení Vantage Service Gateway VSG-1200. Jedná se přístupovou bránu, která díky vestavěné inteligenci umožní hotelovým hostům přistupovat na internet, aniž by museli cokoli měnit v nastavení svých počítačů. VSG 1200 nabízí spolehlivou ochranu pro logování uživatelů, vzdálený přístup a administraci. Brána podporuje šifrovaný provoz VPN a umožňuje tak hostům zabezpečený přístup k firemním datům.

Využití internetových služeb může být flexibilně účtováno dle přednastavených účtovacích tarifů (po každé minutě, hodině, dni, nebo dle dalších parametrů). Díky rozhraní PMS integrovanému v bráně VSG-1200 lze využívat kooperace se systémy hotelové správy –
v případě Grandhotelu Pupp se jedná o systém Fidelio.

Integrace s hotelovým systémem

Recepce hotelu může účtovat služby přímo na pokoj, nebo nepřímo pomocí vytištěných ticketů. Díky integraci s hotelovým systémem Fidelio recepční jednoduše navýší účet hosta
o částku za připojení k internetu a systém se postará o propojení s účetnictvím. Pro připojení k internetu se recepčnímu zobrazí úvodní stránka pro přihlášení a zadání jména a hesla. Rozhraní umožňuje vytištění ticketu a aktivaci internetu. To vše bez nutnosti zásahu administrátora.

Pro připojení všech pokojů a společných prostor bylo zapotřebí 220 kusů vysokorychlostních modemů/routerů ADSL 2+ s modelovým označením P-660RU, které jsou instalovány na pokojích. O bezdrátovou část internetového připojení v Puppu se stará 20 kusů ADSL2+  WiFi modem/routerů s označením P-660HW.

Srdcem celého systému je vlajková loď produktové skupiny IP DSLAM značky ZyXEL – model IP IES-5000. DSLAM je pojícím článkem mezi zdrojovým připojením na internet a stávající telefonní sítí, která slouží k distribuci internetu na jednotlivé pokoje.
SICONET zajišťuje nepřetržitý dohled nad systémem.

Klíčové přínosy
· Jednotné účtování, synergie s hotelovým systémem Fidelio.
· Rychlá realizace bez nutnosti přerušení provozu.
· Využití stávajících rozvodů.
· Jednoduchá obsluha a administrace.

Instalované zařízení od společnosti ZyXEL
· 1× IP DSLAM IES-5000
· 220 × ADSL2+ modem/router P-660RU
· 20 × ADSL2+ modem/router s WiFi P-660HW
· 1 × Firewall ZyWALL 1050
· 1 × Gateway pro management VSG-1200 v2

 

Shrnutí

Grandhotel Pupp tak získal v krátké době rychlý přístup na internet ve všech svých prostorách, aniž by bylo nutné jakékoli omezení v provozu či nutnost investic do nové kabeláže. Realizace byla rychlá a obešla se bez přerušení provozu a námitek památkářů, neboť bylo využito stávajících telefonních rozvodů. Obsluha je velmi jednoduchá, zásah administrátora není pro běžný provoz nutný. Velkou výhodou je jednotné účtování a propojení se stávajícím hotelovým informačním systémem. SICONET pro náročného klienta dodal i originální držáky na uchycení kabelů na stolcích v podobě křišťálových koulí
s vypískovaným logem hotelu, což dokládá nejen preciznost dodávky, ale i smysl pro detail.
SICONET využil zařízení společnosti ZyXEL zejména pro jeho oceňovanou kvalitu a snadné technické nasazení.